Sobota, 16 stycznia 2016 r. Marcelego, Włodzimierza i Waldemara
Wizyt na stronie: 671258 Wczoraj: 307 Dzisiaj: 269 Teraz: 2
Co? Gdzie? Kiedy?
Nowe wydarzenia
Kolberg 2014
Aktualności, informacje, wydarzenia
rokkolberga2014.jpg
Czytaj więcej
Niematerialne dziedzictwo kulturowe
Artykuły, informacje dotyczące niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Czytaj więcej
Folklor muzyczny Podkarpacia

Czytaj więcej
Tylko u nas
ludowe_oskary.jpg Konkurs na najciekawsze wydarzenie folklorystyczne w Polsce
Dyskografia polskiej muzyki ludowej Polska muzyka ludowa na winylach, kasetach i CD

Regionalna Encyklopedia Kultury Ludowej Sylwetki twórców, pisarzy ludowych, opisy regionów etnograficznych

katalog.gif
2015-12-15

Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Polskim Radiem przygotował cykl audycji poświęconych zabytkom i dziedzictwu niematerialnemu w Polsce. Audycje pojawią się w grudniu na trzech antenach Polskiego Radia – Jedynce, Trójce oraz Czwórce.

2015-12-09

11 grudnia 2015 na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczysta Gala 40. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej". Wyróżnienia wręczone zostaną wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr hab. Piotra Glińskiego.

2015-12-03

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza na XXXIV Spotkania Cymbalistów, które odbędą się 5-6 grudnia 2015 r. w Klubie „Bohema” Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.

Relacje
wystawa_nawrockich.jpg

Prezentowana w Muzeum Etnograficznymw w Toruniu wystawa po raz pierwszy kompleksowo i wszechstronnie prezentować będzie jedną z największych i najwartościowszych kolekcji sztuki ludowej i nieprofesjonalnej zgromadzonych prywatnie w Polsce.
tematy i opracowania
min_IMG_2953popr.jpg

Obchodzone 6 stycznia Święto Trzech Króli, nazywane także uroczystością Objawienia Pańskiego, należy ono do najstarszych świąt chrześcijańskich. Było obchodzone dużo wcześniej niż Święta Bożego Narodzenia, bo już w III wieku. Dopiero w drugiej połowie IV wieku, w liturgii Kościoła ustanowiono dwie odrębne uroczystości: Boże Narodzenie (25 grudnia) i święto Objawienia się Boga całemu światu (6 stycznia).
kultura ludowa w teorii

Kopia_konkurs_paluki.jpg

Tradycja jest naszym uobecnionym trwaniem w przestrzeni Czasu. Niematerialne wartości stanowią zaś pierwotną wartość systemów kulturowych. Z nich sublimowały się wartości materialne, dopełniające obrazu kultury każdej ludzkiej wspólnoty. Biorąc pod uwagę burzliwe dzieje naszego Narodu...
polecamy wydawnictwa
taka_muzyka_okladka.jpg

Mimo upływu lat pamięć o dawnej muzyce wiejskiej jest wciąż żywa. W pamięci rozmówców nadal przechowywane są obrazy niedzielnych potańcówek, jesiennych wieczornych spotkań przy lampie naftowej, podczas których tańczono i muzykowano (darcie pierza, obieranie kapusty, przędzenie lnu) czy rozśpiewanych wesel. Muzyka ta nie znała wtedy jeszcze sceny, konkursów i przeglądów. Była dla ludzi.
przedstawiamy instytucje

Kopia_muzeum_torun.jpg

Historia toruńskiego Muzeum staje się pełna i zrozumiała, kiedy cofniemy się do roku 1945, a nawet do okresu przedwojennego i udamy się do Wilna. W tym mieście swoją przygodę z etnologią rozpoczęła na Uniwersytecie Stefana Batorego – najważniejsza postać w historii toruńskiego Muzeum – Maria Znamierowska-Prüfferowa.
Reportaż. Plecionkarskim szlakiem Polski
loniowa1.JPG

W czwartek dotarliśmy do Łoniowej – wsi w powiecie brzeskim w Małopolsce, znanej ze Święta Łopołki. Faktycznie pleceniem tych nietypowych plecionek już tu się prawie nikt nie zajmuje, ale dzięki współpracy z przedstawicielami lokalnego stowarzyszenia...
zwyczaje
Wielki Tydzień oraz cykl związanych z nim uroczystości i obrzędów to ostatni tydzień Wielkiego Postu, przypadający pomiędzy dwiema wielkimi niedzielami: Palmową i Wielkanocną.
archiwalia
W latach 1950-1954 odbyła się ogólnopolska Akcja Zbierania Folkloru Muzycznego. Opiekę merytoryczną sprawował Marian Sobieski - polski muzykolog, etnograf (1908-1967).
Galeria Twórców Ludowych
wyk. Stanisław Koguciuk
Pliki Cookies
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Dowiedz się więcej »
Zapraszamy do lektury dwóch numerów kwartalnika "Twórczość Ludowa" za rok 2013, wydawanego przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych.
Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w woj. śląskim
Najnowsza publikacja Roberta Garstki stanowi pokłosie jego kilkuletniej fotograficznej i etnograficznej pracy badawczej, tropiącej i okrywającej dla nas to, co choć znajduje się blisko nas, nie zawsze i nie do końca jest nam znane.

W 2011 roku ukazała się publikacja, łącząca formułę monografii naukowej i bogato ilustrowanego albumu, dotycząca polskiej obrzędowości dorocznej...
Galerie internautów
Mazurki do wynajęcia
galeria_kreczulski4.jpg Autor: Małgorzata Maciejewska
Festiwal Kapel w Kazimierzu
galeria_kreczulski4.jpg Autor: Krzysztof Reczulski
foto_internauci.jpg
Baza artykułów
Kącik literacki
kropka.gifPoezja
kropka.gifOpowiadania
Start | Festiwal w Kazimierzu | Dziedzictwo kulturowe | Nagroda im. Oskara Kolberga | Teatry wiejskie | Etno design | Ludowe Oskary | MKiDN | Katalog stron www |
KulturaLudowa.pl © 2008 - 2012 Stowarzyszenie Twórców Ludowych.
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody wydawcy jest zabronione.
Zrealizowano w ramach programu operacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
projekt graficzny: GRAFKOM Janów Lubelski | realizacja projektu: Extreme Waves